تبلیغات
" کـآر و فنـآوری شـآهـد آمنـه " - پسـت اول| آشنـایـی بـا ال ای دی هـآی نـورآنی و روش کـار با آنهـا |

پسـت اول| آشنـایـی بـا ال ای دی هـآی نـورآنی و روش کـار با آنهـا |

پنجشنبه 10 مهر 1393 ساعت 20 و 41 دقیقه و 00 ثانیه

نـویسنـده: •شـیمـا یـوسفی زهـرا محمـدی فـرد •
بـا سلـام
بـه پسـت اول وبلـاگ خوش آمـدیـد
 مـوضـوع ایـن پسـت :
آشنـایـی بـا ال ای دی هـآی نـورآنی و روش کـار با آنهـا
بـرای دیـدن مطـالب بـه ادامه مطلب مراجعه کنیـد
بـدرود

دیود های ساطع کنندۀ نور ال ای دی 

منابع نوری هر چه کوچک تر، کم مصرف تر و با طول عمر بالاتر باشند بهترند. ساطع کنندۀ نور تنها منابع نوری هستندکه این ویژگی را دارند. ابعاد آن ها کوچک تر از سایر انواع لامپ های موجود است. طول عمر بسیار بالایی دارند و با مصرف کم انرژی الکتریکی راندمان بسیار خوبی دارند.به همین دلایل در سال های اخیر برای تامین روشنایی توجه ویژه ای به LED ال ای دی ها شده است.   

 دیود های ساطع کنندۀ نور ال ای دی LED

تاریخچه 

ال ای دی اولین بار در سال 1962 در مقیاس صنعتی تولید و به بازار عرضه شد در آن سال این محصول تنها به رنگ قرمز و با ترکیب آلومینیوم،گالیم و آرسناید بود و اوایل دهۀ 70 میلادی ، در رنگ های سبز، آبی، زرد و نارنجی تولید شد.در این سال ها کارایی ال ای دی و بهرۀ نوری آن ها در حال افزایش بود. در سال های دهۀ80 میلادی و اوایل دهۀ 90 ، کارایی LED به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرد و به صورت گروهی به بازار عرضه شد در سال 1977 ال ای دی LED هایی که نور سفید را به روش الکترولومینانس تولید می کردند به بازار معرفی شدند. در سال های اولیه بهرۀ نوری ال ای دی ها پایین بود و تنها در مدارات الکترونیکی مورد استفاده قرار می گرفت اما امروزه بهرۀ نوری ال ای دی های حدود 30 لومن بر وات است و بهره ی نوری ال ای دی های رنگی تا 50 لومن بر وات نیز می رسد و پیش بینی می شود بهره ی نوری آن ها تا 100 لومن بر وات برسد.

ساختمان و طرز کار ال ای دی  

نور می تواند توسط ملتهب شدن رشته فیلامان یا تخلیه الکترکی در گاز منتشر شود یک روش دیگر برای تولید نور  تشعشع کریستال هاست در LED نور توسط تحریک کریستال ها که از عناصر نیمه هادی هستند تولید می شود به این روش الکترولومینانس نیز می گویند. ساختمان LED  شامل دو ناحیه P و N است در ناحیۀ Nاتم های کریستال الکترون های مازاد دارند و در ناحیه P  کمبود الکترون وجود دارد.با اعمال ولتاژ به دو سر LED  بین این دو ناحیه یک ناحیۀ PN تشکیل می شود که به آن ناحیۀ تخلیه نیز می گویند. در اثر عبور جریان الکتریکی،الکترون ها با اتم هایی که کمبود الکترون دارند ترکیب می شوند و به این ترتیب نور تولید می شود.طیف نور منتشر شده توسط LED بسیار باریک است و اشعۀ ماوراء بنفش و مادون قرمز در آن وجود ندارد و رنگ نور بستگی به  جنس کریستال دارد.برای محافظت نیمه هادی ها، یک لایۀ محافظ بر روی نیمه هادی قرار می گیرد.  

ساختمان و طرز کار ال ای دی   

جریان عبوری از  LED باید مستقیم ( DC) باشد.همچنین نحوه ی اتصال ولتاژ اعمالی به دو سر LED نیز اهمیت دارد و چنانچه به صورت معکوس وصل شود ال ای دی روشن نمی شود. ضمن اینکه اگر مقدار ولتاژ بیشتر از حد مجاز باشد به  LED آسیب می رسد. 

رنگ نور منتشر شده از LED  به کریستال به کار رفته و ترکیبات آن بستگی دارد. در جدول زیر نوع ماده بکاررفته در ال ای دی و رنگ حاصل از آن را مشاهده می نمایید.

دیـدگـاه هـا: -غیـر فعـال-
آخـریـن ویـرایـش: پنجشنبه 20 آذر 1393 ساعت 16 و 23 دقیقه و 11 ثانیهاسکرول بار